1951 Paříž (Francie) - 2. místo
Pro československý tým psychicky velmi náročný turnaj. Ze základní skupiny postoupil z druhého místa výhrou nad Skotskem 103 : 18, prohrou s Belgií 38 : 51 a výhrou nad SRN 62 : 30, aby se opět postupem z druhého místa dostal do semifinálových bojů. Nejdříve to byla prohra se SSSR 37 : 53 a pak dvě výhry s Itálii 66 : 34 a Řeckem 54 : 40. V semifinále se utkali s vítězem 1. semifinálové skupiny Francií a v boji o finále vyšel vítězně čs. tým 59 : 50. V zápase o titul mistra Evropy narazili opět na svého přemožitele se semifinálových bojů Sovětský svaz a po vyrovnaném zápase odešli poraženi výsledkem 44 : 45. Sekundu před koncem zápasu se postavil na čáru trestného hodu sovětský hráč Ilmar Kullam, jeden z rozhodčích nejdříve jeho úspěšný hod anuloval pro dotyk nohy s čárou, aby následně po konzultaci s druhým rozhodčím svoje rozhodnutí zrušil a tak Československo ztratilo druhé utkání ve finále proti stejnému soupeři a Sovětský svaz se stal podruhé mistrem Evropy.
Ze zápasu Československo - Francie
Ivan Mrázek, dnes člen Síně slávy FIBA i Česka, byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje a stal se opět druhým nejlepším střelcem turnaje s průměrem 17,1 bodu na zápas. Kvality Čechoslováků potvrdil 5. místem v celkovém pořadí střelců Jaroslav Šíp s průměrem 14 bodů.
Sestava národního družstva: Ivan Mrázek, Miroslav Škeřík, Jiří Baumruk, Jaroslav Šíp, Zdeněk Bobrovský, Jan Kozák, Zdeněk Rylich, Miroslav Baumruk, Zoltán Krenický, Karel Bělohradský, Miroslav Dostál, Jindřich Kinský, Jiří Matoušek, Miloš Nebuchla, Arnošt Novák, Karel Sobota a Stanislav Vykydal, trenér Josef Andrle.
1953 Moskva (Sovětský svaz) - 4. místo
Čtvrté místo z Moskvy bylo po zisku dvou 2. míst z posledních tří účastí na turnaji Eurobasket zklamáním. Začátek tomu nenasvědčoval, Čechoslovaci vyhráli dost jednoznačně všechna tři utkání základní části. Ve finálové skupině však prohráli první tři zápasy, se Sovětským svazem (41 : 49), těsně s Jugoslávií (64 : 66) a Izraelem (53 : 59), aby pak po 4 vítězných utkáních skončili s „bramborovou" medailí.
Sestava národního družstva: Ivan Mrázek, Jiří Baumruk, Zdeněk Bobrovský, Jan Kozák, Miroslav Škeřík, Zdeněk Rylich, Radoslav Šíp, Jaroslav Tětiva, Jaroslav Šíp, Jindřich Kinský, Eugen Horniak, Rudolf Stanček a Lubomír Kolář, trenér Lubomír Dobrý.
1955 Budapešť (Maďarsko) - 2. místo
Bylo to mistrovství, kde čs. tým vyhrával s obry, ale ztrácel s trpaslíky. Základní skupinu vyhrál jednoznačně 3/0 se skórem 286 : 161 bodů. Ve finálové skupině porazil pozdější vítěze domáci Maďarsko 75 : 65 a byla to jediná prohra Maďarska na turnaji, aby pak prohrál 49 : 52 s Jugoslávii a následně s Polskem 68 : 72. Po šňůře následujících čtyř vítězství, mezi jinými se SSSR 81 : 74, skončil na konečném stříbrném stupínku. Kolektivní úspěch se odrazil i v hodnocení jednotlivců, když nejlepším střelcem se stal Miroslav Škeřík (průměr 19,9 bodu), který v každém z deseti utkání dosáhl pokaždé dvouciferného skóre.
Sestava národního družstva: Ivan Mrázek, Jiří Baumruk, Zdeněk Bobrovský, Miroslav Škeřík, Jaroslav Šíp, Zdeněk Rylich, Radoslav Šíp, Jaroslav Tětiva, Eugen Horniak, Jan Kozak, Lubomír Kolář, Boris Lukašík, Jiří Matoušek a Milan Merkl, trenér Josef Fleischlinger.
1957 Sofia (Bulharsko) - 3. místo
Sofia byla dalším místem na úspěšné cestě československé košíkové Evropou. Základní skupinu vyhrál čs. tým s poměrem 3/0 a rozdílem o 18 bodů a více. Závěrečné boje zahájil opět nešťastně, 1/2, pak ale vyhrál zbývající zápasy (5/2) a turnaj ukončila československá družina třetím místem. Čtvrtým nejlepším střelcem závěrečného turnaje se s 17 body na zápas stal Jiří Baumruk.
Sestava národního družstva: Jiří Baumruk, Miroslav Škeřík, Zdeněk Bobrovský, Jaroslav Šíp, Zdeněk Rylich, Lubomír Kolář, Boris Lukašík, Jaroslav Chocholáč, Milan Merkl, Nikolaj Ordnung, Jaroslav Tětiva a Jiří Tětiva, trenér Gustav Hermann.
1959 Istanbul (Turecko) - 2. místo
V základní části závěrečných bojů o mistra starého kontinentu dosáhl čs. tým 3 jednoznačné výhry (nad Španělskem 85 : 62, Polskem 82 : 51 a Finskem 93 : 47), aby ve 2. semifinálové skupině prohrál s Francií 49 : 59 a vyhrál nad Belgií 76 : 49 a Rumunskem 66 : 59. Ve finálové skupině, kde se již započítali zápasy ze semifinále, nejdříve prohrál s opět pozdějším vítězem celkem Sovětského svazu 72 : 83, ale zaknihoval si výhru nad Maďarskem 71 : 61. O druhém až čtvrtém místě při shodném počtu 4 bodů (1 výhra/2 prohry) tak rozhodl lepší poměr skóre a čs.celek se umístil na stříbrném místě před Francií a Maďarskem.
Jiří Baumruk se ocitl opět mezi nejlepšími střelci, s průměrem 16,4 bodu se umístil na celkovém 5. místě.
Sestava národního družstva: Jiří Baumruk, František Konvička, Bohumil Tomášek, Jaroslav Krivý, Miroslav Škeřík, Zdeněk Rylich, Jaroslav Šíp, Boris Lukašík, Dušan Lukašík, Jiří Šťastný, Jaroslav Tětiva a Bohuslav Rylich, trenér Gustav Hermann.