Spoluhráči.cz klub TJ STARÝ HARCOV LIBEREC O klubu

TJ STARÝ HARCOV LIBEREC – O klubu

Družstvo mužů spolu s družstvem žen tvoří jeden z oddílů TJ Starý Harcov Liberec. Historie harcovského volejbalu sahá až do roku 1956, kdy se několik nadšenců z gymnastického oddílu rozhodlo zkusit hrát tehdy se ještě stále rozvíjející a oblíbenou nenáročnou hru – volejbal. Vedoucím oddílu volejbalu se v témž roce stal Jirka Dlabač a o rok později se družstvo přihlásilo do okresní soutěže.  V počátcích v Harcově nebylo žádné hřiště a tak nově vzniklé družstvo chodilo hrát na Králův Háj na hřiště „Na výšině“. Budování prvního harcovského hřiště začalo brigádnicky v roce 1959 a dokončeno bylo v roce 1961.  Hráči volejbalu v dalších letech zajišťovali  úpravy pro provozování hry v tělocvičně. Bylo nutné rekonstruovat osvětlení, instalovat ochranné sítě do oken,  v suterénu  vybudovat  drátěné  šatny,  sprchy, koupelnu  pro domovníka. Po 15 letech, v roce 1975, došlo k rekonstrukci obou hřišť, k vybudování dvou šachet a rozvodů pro zajištění kropení povrchu hřišť a ke zřízení sedaček pro rozhodčí. V roce 1981 bylo založeno družstvo žen a poprvé se účastnilo okresního přeboru. V tomto roce bylo vybudováno vlastními silami oplocení obou hřišť. Velký podíl měli členové volejbalového oddílu v devadesátých letech,  zejména J. Bílek a R. Janoušek,  na zajištění rekonstrukce střechy, kotelny, umýváren a záchodů. Největší rozmach oddílu nastal po dokončení hřišť a jejich oplocení. Oddíl měl v té době 50 členů, tři družstva mužů, jedno žen. Zároveň od roku 1976 oddíl pečoval o mládež až do roku 1988. V roce 2004 družstvo A  tvořili už jen čtyři hráči z řad členů TJ a pro neplnění povinností vůči TJ byla jejich činnost zastavena. V roce 2006 ukončilo sportovní činnost družstvo C pro svůj věk. V oddílu volejbalu působily v průběhu jeho trvání význačné osobnosti nejen v regionálním, ale i celostátním měřítku.  Prof. Ing. arch. Miroslav Masák – přední český architekt a poradce prezidenta Havla, MUDr. Přemysl Sobotka - předseda senátu republiky, Doc. Ing. Josef Dvořák CSc. - vyznamenaný za vynikající práci – ocenění Česká hlava, MUDr. Radko Janoušek, primář ARO a ředitel Krajské nemocnice a zastupitel města.