Spoluhráči.cz klub TJ Tatran Litovel - kuželky O klubu

TJ Tatran Litovel - kuželky – O klubu

Možné akce:

O klubu


družstva "A" + "B" + Dorost hrají a trénují na kuželně v Přemyslovicích,

družstvo "C" hraje a trénuje na kuželně v  Prostějově

družstvo "Dorostu" trénuje na kuželně v  Přemyslovicích

 

Email:  kuzelnalitovel(zavináč)seznam(tečka)cz

 

Soutěžní rok 2019 / 2020

Družstvo "A" - III. KLM-C - "domácí zápasy" hraje na kuželně v Přemyslovicích

Družstvo "B" - Krajský přebor OL "domácí zápasy" hraje na kuželně v Přemyslovicích

Družstvo "C" - Okresní přebor OL "domácí zápasy" hraje na luželně v Prostějově

Družsvo "Dorost" - SMRSM-B (Severomoravská Regionální Soutěž Mládeže) - turnajový systém


Rekordy na naší staré kuželně v Litovli 

 

Z historie

     Kuželkáři oslavili v lednu 2008 60. výročí založení kuželkářské­ho oddílu v Litovli. Oddíl kuželek byl založen dne 23. 11. 1947 sloučením kuželkářů z kuželny u Beránků a Winzingerů. Jak známo, byla v Litovli u každé hospody kuželna, a byl to sport v té době spíše pivní.  U zrodu od­dílu kuželek byl jeden z hlavních iniciátorů známý nám všem starším lito­velákům, fotbalista Jarda Skála a pan hostinský Richard Winzinger. Na I. valné hromadě 23. 11. 1947 byl zvolen první výbor kuželkářů ve složení: předseda Přikopa Josef, místopředseda Skála Jaroslav, jednatel Mach František, pokladník Talaša Oldřich, kapitán Kejval Max, členové výboru: Hut Alois, Sedlický Čestmír, Vachutka Antonín.

     Valné hromady se zúčastnilo 25 členů a oddíl nesl název Sokol Modrá Hvězda. Na první výborové schůzi 7. 12. 1947 navrhl výbor, aby se vypra­covaly přípravy na výstavbu nové dvoudráhové kuželny. Dne 4. 4. 1948 na IV. výborové schůzi bylo usneseno upustit od výstavby kuželny z důvodu zákazu prodeje stavebních hmot v „2 LP“. Na II. valné hromadě 4. 2. 1949 se kuželkáři dohodli, že začnou s výstavbou kuželny i přes různé potíže. Tento malý kolektiv zapálených členů se s plnou chutí pustil do stavby již v březnu 1949 za velkého přispění p. R. Winzingera, který financoval sta­vební materiál. Členové zdarma odpracovali velký počet brigádnických hodin. Zdá se až nemožné, že jak maltu, tak i beton míchali ručně.

     Kuželna byla postavena a dána do provozu ve velmi krátké době, a to 8. srpna 1949. Otevření se zúčastnili přední funkcionáři města Litovle a Čes­ké obce Sokolské. V Litovli a širokém okolí byl o tento sport velký zájem. Byla sestavena 2 družstva, která hrála Okresní přebor Olomoucka.

     V roce 1951 byl oddíl pověřen Českým svazem obce sokolské uspořádat mistrovství ČSR 6ti členných družstev na 100 hodů sdružených. Startovala zde družstva z Prahy, Bratislavy, Brna a České Třebové. Za vzorné uspo­řádání mistrovství bylo uděleno litovelskému oddílu čestné uznání ústřed­ního výboru Sokola a sekce kuželkářů dne 19.12.1951. V roce 1953 oddíl kuželek přešel do tělovýchovné organizace Rudá Hvězda Litovel. V letech 1955-1957 došlo v oddílu ke stagnaci a soutěže se nehrály. Příchodem p.Františka Hiermanna v roce 1958 kuželkářský oddíl obnovil svou činnost. Byla utvořena 2 družstva, která hrála přebor od roku 1960. V roce 1966 postoupilo I. mužstvo do krajského přeboru. O tento úspěch se zasloužili následující hráči: Kargerové Antonín a František, Čamek Jaroslav, Hurník František, Hiermann František, Huňka Bohuš. Od tohoto roku se začíná projevovat větší zájem o kuželky ze strany litovelských závodů. Každým rokem se pořádaly turnaje na 60 hodů sdružených v rámci ROH.

     Roku 1960 byl oddíl převeden do organizace Tatranu Litovel.

     V roce 1965 oddíl kuželek navázal přátelství s kuželkáři z jižní Moravy. V tomto roce byla sehrána dvě přátelská utkání v Litovli a v Hodoníně s výběrem Hodonínska. V této době tvořila mužstvo dobrá parta, která si získala na většině kuželen velké kamarádství (Ratíškovice, Vracov, Dubňa­ny, Mistřín, Rychnov, Jeseník a Rýmařov).

     Jak čas plynul, tak i naše kuželna začala stárnout a chátrat. Po znárodnění pohostinství Modrá Hvězda se naše kuželna stala majetkem RAJ Olo­mouc, který nejevil zájem o údržbu a stav kuželny se stále zhoršoval. Byly situace, když pršelo a hrál se zápas, tak se stavěly nádoby na zachycení vody. Situaci RAJ chtěl řešit tím, že kuželnu uzavře a udělá z ní sklad. Jen díky přispění MěNV v Litovli a bývalého ředitele Tesly Litovel p. Vurbala k tomu nedošlo a v roce 1981 byla sepsána s RAJ Olomouc dohoda, která zněla, že kuželna přechází pod správu TJ Tatran Litovel. RAJ Olomouc ještě opravil celou střechu. V tomto roce se litovelští kuželkáři okamžitě chopili nabízené šance a pustili se do opravy. V kuželně byla provedena rekonstrukce starých asfaltových drah, které byly ve velmi špatném stavu. Za finančního přispění n. p. Papcel, Cukrovaru Litovel a JZD Červenka byl zhotoven nový potah s pěkným zeleným saduritem. Chci vyzvednout píli a pracovitost 35 členného kuželkářského oddílu, který odpracoval 1468 brigádnických hodin. Po tomto úspěchu oddíl chtěl zmodernizovat kuželnu automatickými stavěči, které již měly ostatní kuželny v okolí. Hráči jezdili a radili se s oddíly, které již měly automatické stavění.

     Kuželkáři navštívili závody Papcel, Teslu, Cukrovar, JZD Červenka, JZD Náklo a hlavně výbor TJ Tatran Litovel. Každý svým finančním při­spěním pomohl k zakoupení jednoho automatického stavěče v hodnotě 90.000 Kč. Druhý stavěč byl postaven hlavně zásluhou p.Pěrušky Jaroslava, p.Čamka Lubomíra a kolektivu 12 kuželkářů, mají největší zásluhu na naší plně automatické krásné kuželně. Vřelý dík patří Jardovi Pěruškovi (odpracoval na tomto zařízení 151 brigádnických hodin) a jeho elektrikářské partě, která odpracovala dalších 216 hodin. Vneposlední řadě patří též naše poděkování ing. Němcovi, který se o zdar celé akce velmi zasloužil.

     Naši kuželkáři si také sami vyrobili vraceče koulí. To, co se provedlo v roce 1983, zůstane navždy zapsáno do historie oddílu kuželek. Bylo prove­deno mnoho odborné a manuální práce lidmi plně zanícenými sportovní vášní pro vytvoření pěkného sportovního prostředí. Dnem 27. 8. 1983 byla uvedena dvoudráhová automatická kuželna do provozu a snesla desetiden­ní zatížení, na kterém proběhl 12. ročník memoriálu bez závad. Členové kuželkářského oddílu se starali o kuželnu jako o vlastní majetek. Vybudo­vali hlediště, položili linoleum a nakoupili polstrované židle. Vybudovali 2 šatny a sociální zařízení. V roce 1990 přechází kuželna při privatizaci do majetku paní Elišky Macháčkové.

     Oddíl kuželek pořádal od roku 1984 do 1989 přebor litovelských závodů na 60 hodů sdružených družstev i jednotlivců. Od roku 1972 se pořádá memo­riál Richarda Winzingera a Jardy Skály pravidelně každým rokem vždy v měsíci srpnu. Tento memoriál získal velkou popularitu a je vždy velmi po­četně zastoupen oddíly z okolí. V roce 2008 to byl již 35. ročník.

     Od roku 1975 udržuje náš oddíl mezidružební styk se sportovci – kuželkáři Planety Radebeul Německo. V roce 2008 to bylo 32. výročí. Každým ro­kem se vystřídá ve vzájemném utkání 10 sportovců, mezi nimiž vznikají krásné přátelské vztahy.

     U příležitosti 60. výročí založení sekce kuželek v republice obdrželi čestné uznání Antonín Karger a Jaroslav Čamek za dlouholetou hráčskou a funkcio­nářskou činnost od Ústředního výboru svazu kuželek v Praze.

 

unor2008

Oslavy výročí v pohostinství Modrá hvězda, konané 19. ledna, proběhly v srdečné atmosféře, všichni měli radost ze setkání po letech i z úspěchů současných sportovních oddílů kuželek.

Pozvání přijali i dřívější členové kuželkářského oddílu, kteří byli u příle­žitosti výroční schůze oceněni uznáním a pamětními listy. Účastnili se i vzácní hosté - Karel Korytář, předseda parlamentu ČR, starosta Města Vojtěch Grézl a místostarosta Petr Šrůtek, dále zástupci krajského a okresního kuželkářského svazu pánové Petr Černohous a Václav Vlček. Na závěr setkání byly provedeny čestné hody hostů oslav.

V prostorách kuželny byla k této příležitosti uspořádána bohatá výstav­ka z dokumentů o historii kuželkářského oddílu v Litovli.

 

 

 

 

    Náš oddíl se zaměřuje hlavně na mládež, každoročně o jarních prázdni­nách pořádá přebory obou litovelských základních škol. Přináší to úspě­chy, jelikož máme 2 dorostenecká družstva. I. družstvo hraje II. ligu Mo­ravy a II. družstvo Severomoravskou divizi. Největším problémem je, že stávající dvoudráhová kuželna nestačí kapacitně pro tréninkovou potřebu. Delší dobu řešíme s výborem Tatranu a Radou města Litovle stavbu 4drá­hové kuželny v opuštěných nevyužitých lokalitách. Pomohlo by to velmi mládeži i ostatní veřejnosti. Ve všech větších městech nebo vesnicích no­vé kuželny jsou. Je nám líto, hlavně vedoucím dorosteneckých družstev, že v Litovli takový sportovní areál chybí. Věříme, že kdyby se uskutečnila výstavba tohoto sportovního zařízení, že by hlavně mládež našla cestu na tohle sportoviště a kuželkářský oddíl by určitě zvedl počet svých členů z 50 o 100 %. Kuželkářský oddíl měl v roce 2007 tři družstva mužů a dvě družstva dorostenců. Muži: I. družstvo hraje Moravskou divizi, II. druž­stvo Krajský přebor, III. družstvo Okresní přebor. Dorostenci: I. družstvo hraje II. Moravskou ligu a II. družstvo Moravskou divizi.

     Za kuželkářský oddíl Jaroslav Čamek, předseda, 2008